Budowa Miejskiej Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Świeciu

posted Paź 14 2024

Na realizację Projektu pn.:„Budowa Miejskiej Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Świeciu” Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Świeciu (ZWiK) uzyskała dofinansowanie ze środków Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

W dniu 19.09.2024 r. Prezes ZWiK, Andrzej Kozłowski, w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, podpisał umowę o dofinansowanie nr FENX.01.03-IW.01-0027/23 Projektu „Budowa Miejskiej Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Świeciu” w ramach działania FENX.01.03.Gospodarka wodno-ściekowa priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu FEnKS.

Przedmiotowy projekt obejmuje przebudowę i rozbudowę mechanicznej oczyszczalni ścieków tak, by zapewniała ona pełne biologiczne oczyszczenie ścieków ze związków biogennych wraz z gospodarką osadową oraz biogazową. Tym samym zapewnione zostanie właściwe oczyszczenie ścieków w Aglomeracji Świecie-Bukowiec.

Zakres rzeczowy projektu obejmuje następujące zadania:

  • Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Świeciu obejmująca część ściekową, osadową i biogazową wraz z obiektami towarzyszącymi. W ramach zadania powstanie również instalacja OZE.
  • Nadzór inwestorski.
  • Działania informacyjne i promocyjne, w tym m. in. podnoszenie wiedzy w zakresie zachowań związanych z ochroną i oszczędzaniem zasobów wodnych.
  • Koszty pośrednie.

Grupami docelowymi przedmiotowego przedsięwzięcia są:

  • mieszkańcy Aglomeracji Świecie-Bukowiec będący bezpośrednimi użytkownikami systemu wodno-ściekowego, korzystający z usług w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków – realizacja projektu wpłynie na odczuwalną poprawę w zakresie stopnia ochrony ich zdrowia w wyniku ograniczenia styczności ze zbiornikami wody, do których trafiają niedostatecznie oczyszczone ścieki,
  • przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność gospodarczą na terenie Gminy Świecie – realizacja przedsięwzięcia umożliwi poprawę warunków inwestycyjnych na obszarze aglomeracji poprzez oddanie do użytku oczyszczalni, która będzie w stanie właściwie obsłużyć kierowane do niej ścieki pod względem jakości ich oczyszczenia,
  • ZWiK Sp. z o.o. w Świeciu – w wyniku realizacji projektu Spółka zyska do dyspozycji komunalną oczyszczalnię ścieków odpowiadającą obecnym standardom prowadzenia tego typu obiektów,
  • Gmina Świecie – wdrożenie przedsięwzięcia przyczyni się do spełnienia przez aglomerację wymogów KPOŚK poprzez dostosowanie działalności oczyszczalni ścieków do wymogów prawnych i w efekcie wypełnienia wszystkich przepisów krajowych i unijnych oraz poprawy jakości środowiska gminy,
  • środowisko naturalne – beneficjentem skutków wdrożonego przedsięwzięcia będą nie tylko ludzie, ale też lokalne środowisko naturalne, które zostanie zabezpieczone przed nadmiernym obciążeniem zanieczyszczeń odprowadzanych w ściekach wprowadzanych do środowiska, a więc cały biosystem z roślinami i zwierzętami włącznie.

Wartość projektu – 109 813 117,90 zł

Wkład Funduszy Europejskich – 62 276 520,34 zł

Po realizacji projektu oczyszczalnia spełni wymagania Dyrektywy Rady 91/271/EWG i Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej  z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełniać przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub urządzeń wodnych (DZ.U. 2019.1311).

Informujemy, że minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego (Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS)) udostępnił mechanizm umożliwiający sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych. Jest to narzędzie informatyczne umożliwiające przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego. Informacje mogą być przekazywane poprzez wysyłkę wiadomości na adres e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl

lub skorzystanie z elektronicznego systemu zgłoszeń za pośrednictwem strony internetowej: https://www.feniks.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/zglaszanie-nieprawidlowosci/.

Jednocześnie informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej (ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego), Instytucji Pośredniczącej (ministra właściwego do spraw klimatu) lub Instytucji Wdrażającej (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) podejrzenia o niezgodności Projektu (Budowa Miejskiej Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Świeciu) lub działań Beneficjenta (Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świeciu) z KPON (Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych) lub KPP (Kartą Praw Podstawowych).

Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP lub KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa, lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02- 673 Warszawa,

skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie feniks.gov.plmechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: feniks@mfipr.gov.pllub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl.

Tagi:

ZWiK