Woda jest podstawą życia. W przyrodzie praktycznie nie występuje woda czysta chemicznie. Z uwagi na fakt, że woda stanowi bardzo dobry rozpuszczalnik – zawiera prawie wszystkie substancje naturalnie występujące w skorupie ziemskiej. Substancje te występują w różnych stężeniach zależnych od ich występowania, rozpuszczalności oraz od wielu różnych procesów fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych zachodzących w przyrodzie.
Aby prawidłowo funkcjonować, organizm ludzki potrzebuje nie tylko wody, ale również substancji w niej rozpuszczonych. Niezbędne do życia są makroskładniki typu: sód, potas oraz wapń i magnez.
Obserwując kamień, który odkłada się na naczyniach podczas gotowania wody, zastanawiamy się czy taka woda nadaje się do picia.
Odpowiedzialna za to zjawisko jest twardość wody. Twardość wody jest powodowana przez obecność w wodzie rozpuszczonych składników mineralnych głównie węglanów, wodorowęglanów, chlorków, siarczanów i krzemianów wapnia oraz magnezu.
Rozróżnia się dwa rodzaje twardości wody:
- przemijającą (pochodzącą głównie od wodorotlenków, węglanów lub wodorowęglanów wapnia oraz magnezu, które podczas gotowania wytrącają się w postaci osadów węglanów),
- nieprzemijającą (spowodowaną obecnością siarczanów, które pozostają w wodzie po gotowaniu).
Ogólna twardość wody jest sumą powyższych twardości.
Twardość wody powszechnie uważana jest za zjawisko negatywne, gdyż powoduje powstawanie kamienia w przewodach ciepłej wody, grzałkach i innych urządzeniach grzewczych. Utarło się, że tzw. miękka woda (lekko kwaśna, o niskim stężeniu minerałów) jest lepsza dla sprzętu, ubrań, skóry, włosów, czy ogólnego zdrowia, a osad powstający z wody twardej uznawany jest za szkodliwy. Tymczasem powstawanie osadu to właśnie skutek obecności w wodzie rozpuszczonych soli m.in. wapnia i magnezu, które podczas gotowania przekształcają się w węglany i osadzają się na ścianach naczyń w postaci osadu. W ten sposób usuwana jest z wody twardość przemijająca.
Wszystkie niedogodności związane z tworzeniem kamienia na urządzeniach rekompensują duże walory zdrowotne wody zawierającej jony wapnia i magnezu.Bo ta sama woda – szkodliwa dla urządzeń – jest zdrowa dla ludzi.
Badania nad wpływem twardości wody na zdrowie człowieka prowadzone były przez wielu naukowców od szeregu lat. Wskazują one, że to właśnie twarda woda obniża ryzyko choroby wieńcowej i zmniejsza problemy kardiologiczne. Według amerykańskiego naukowca, dr Sari Dawsona z uniwersytetu medycznego w Galves, tam, gdzie występuje woda twarda, ludzie są zdrowsi. Zmniejsza się ryzyko zawałów, nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Stwierdzono, że u osób pijących miękką wodę śmiertelność z powodu chorób serca jest o 20% wyższa a spożywanie wody pozbawionej elektrolitów prowadzi do zmian stałości składu elektrolitowego płynu pozakomórkowego. Dane te potwierdza Polskie Towarzystwo Magnezologiczne.Związki wapnia i magnezu znajdują się także w pożywieniu, niemniej jednak zawarte w wodzie w formie zjonizowanej (a nie związanej kompleksowo jak w pożywieniu), są dla organizmu najłatwiej przyswajalne.
WAŻNE !!! Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2294 z póź. zm.) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zasadniczo określa dopuszczalne normy (wartości maksymalne) jakości wody, których nie powinna ona przekraczać. Co istotne – tylko w dwóch przypadkach – określa minimalne stężenia parametrów dopuszczonych do spożycia. Jednym z tych przypadków jest właśnie twardość wody, która nie powinna być niższa niż 60 mgCaCO3/l i nie powinna przekraczać 500 mg CaCO3/l